Odmietnutie rasizmu a antisemitizmu

Dňa 19. 12. 2016 sa žiaci I. K a II. L zúčastnili výchovného koncertu a prednášok „Odmietnutie rasizmu a antisemitizmu“. Podujatie bolo zamerané na priblíženie kultúry najviac utláčaných národov. V úvode odzneli hebrejské piesne v podaní pani Danky Vráblovej, ktorá bola súčasne moderátorkou. Žiaci mali možnosť započúvať sa do hebrejčiny ako cudzieho jazyka a pani Vráblová im stručne vysvetlila, o čom v piesňach spieva. Nasledovala prednáška o holokauste židov v podaní Ing. Martina Hunčára. Cieľom bolo poukázať na dôležité udalosti, ktoré predchádzali vzniku antisemitizmu a priblížiť žiakom, čo všetko by stratili, ak by patrili medzi „nižšiu rasu“, napríklad právo pracovať, navštevovať kiná, reštaurácie, parky, niektoré obchody, nebolo by možné predávať im ovocie, vlastniť telefón a stýkať sa s predstaviteľmi „vyššej rasy“. Po prednáške nasledovalo vystúpenie hudobnej skupiny Luna. Členovia predviedli úctyhodné číslo rómskych piesní a dokonalú hru na hudobné nástroje. Rytmická hudba aspoň nachvíľu pretrhla pochmúrnu a vážnu náladu. Program pokračoval prednáškou Mgr. A. Danekovej, ktorá informovala o rómskom holokauste na Slovensku. Na záver nasledovalo zapálenie sviečky ako úcta a spomienka na všetky obete holokaustu. Tým, že sa žiaci postavili, mohli prejaviť svoju podporu a súhlas s tým, že podobné činy by sa v budúcnosti nemali viac zopakovať. Ako výkričník pôsobila malá skupina študentov, ktorá ostala sedieť… A vtedy mi skrsla myšlienka: „Prečo?“ Nechcú si uctiť obete? Myslia si, že rasizmus a antisemitizmus bol správny? Ublížil im niekto z obetí? Musím konštatovať, že sotva, keďže ani neboli na svete. A núti ma to zamyslieť sa nad tým, ako je to možné?

Mgr. Silvia Melišová