Hudobno – prírodne a tvorivo v múzeu

Dňa 19. októbra  2017 navštívili stredoškoláci zo  Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline regionálnu kultúrnu inštitúciu Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Pracovníci múzea pripravili  pestrý program. Úvod návštevy patril edukačnému programu z oblasti etnológie s názvom „Ľudová pieseň a hudba“, so zameraním na región Javorníkov. Etnológ múzea,  Mgr. Juraj Jakubík,  oboznámil návštevníkov s vývojom ľudovej hudby a so základnými  pojmami  a delením ľudovej piesne. Edukačný program doplnil autentickými nahrávkami a fotografiami.

Po krátkej prestávke, počas ktorej  mali dievčatá a chlapci možnosť ochutnať čaj pripravený z liečivých byliniek,nasledovala prehliadka aktuálne prebiehajúcej výstavy„Jedy v prírode“, prostredníctvom ktorej sa dozvedeli o vybraných  jedovatých  druhoch fauny a flóry.

Zaujímavým spestrením návštevy múzea bola tvorivá dielňa plstenia, ktorá bola zrealizovaná v rámci udržateľnosti projektu Samostatne a pritom spoločne– SK/FMP/12/034, kde  sa študenti oboznámili s tradičnou technikou plstenia a vyskúšali si vytvoriť originálne oplstené mydielka.

V závere návštevy si študenti prezreli  stálu expozíciu vlastivedného múzea „Prechádzka našou prírodou“, v rámci ktorej sa zoznámili s najznámejšími predstaviteľmi fauny nášho regiónu.

Na programe sa finančne podieľal zriaďovateľ múzea Trenčiansky samosprávny kraj a personálnu pomoc zabezpečil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Považskej Bystrici.